Ubytování v Maroku

Jak vypadá ubytování v Maroku? Co můžete očekávat od penzionu v srdci medíny a co od hotelu v malém městě? Jaké jsou ceny ubytování v Maroku, kolik vás bude pokoj stát?


Ubytování seženete v Marakéši za 80 dirhamů na noc! Možná jste tohle někde slyšeli. Pravda je však taková, že postel za v přepočtu 200Kč v Marakéši možná seženete, ale její úroveň bude většinou dost tristní. Pamatuji si na ubytování za cca 100 dirhamů na střeše nějakého penzionu, kde fičel vítr celou noc všemi dírami i pod střechou z vlnitého plechu a na toaletu radno ani nemyslet. Pokud vám to nevadí, jistě ušetříte, pokud ano, budete muset trochu vybírat.


Ubytování v Maroku je různé úrovně – od té opravdu nízké pro místní v levných penzionech na křižovatkách cest až po nejluxusnější riady a hotely v úžasných přírodních scenériích. To nejlevnější ubytování je často na střeše, bez vlastní toalety a bez sprchy. Pokud se chcete ubytovat třeba v Marakéši (Marrakech) slušněji, budete si muset přichystat většinou více než 15 euro na osobu. Někdy to znamená také více lidí na pokoji, ale záleží také na sezóně. Během léta či vánoc a jiných svátků se ceny zvyšují. Pokud rezervujete přes internet, pročtěte si také recenze (abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni).


A jaké vybavení pokojů můžete očekávat? Jednodušší penziony většinou nemají vytápění, což se po chladné období, i když je přes den teplo, v noci hodí. V medínách vás čeká ubytování v penzionech zvaných riad či dar, typických marockých domech, které mají pokoje ve vysokých domech kolem vnitřního atria. Jsou stylové, někdy mají také malou fontánu či bazének. Je tady příjemný chládek během horkého léta, ale v chladnějším období sem nepronikne slunce, takže je v nich chladněji než venku na ulici. Pokud je riad luxusnějšího charakteru, má klimatizaci, která vám umožní pokoj vytopit. Také jídlo je většinou podáváno v atriu, kde může být po ránu či večer zima (takže sedíte v bundě). Je pak někdy lepší snídat na terase, kam se dostane slunce. Na terase, kde jsou někdy také k dispozici lehátka, se také  dobře relaxuje v době mezi tím, než se zase vrhnete do chaosu města. Podívejte se video několika stylových riadů a rezortů v Marakéši.


Co se týče hygienického zázemí, v Maroku trpí většinou malým tlakem vody, takže očekávejte ve sprše jen slabý proud. Před výběrem se také ujistěte, zda teče teplá voda (viz srovnání dole°). Koupelny také někdy nemají pevné dveře, takže v chladném období je v nich zima. Ve většině penzionů určených pro turisty mají evropské záchody, i když s úzkým potrubím (tzn.nevhazovat papír). U levnějších hotelů také nenajdete peřiny, ale pouze deky, jejichž výměna není příliš častá; vlastní spací pytel nebo prostěradlo se proto vyplatí.


Ohledně stravování, levnější penziony a hotely většinou podávají pouze snídani (někdy je však cena bez snídaně), která se skládá z marockého chleba a trojúhelníčků sýra s čajem, lepší pak nabídnou omeletu či džem či máslo. Většinou však je snídaně dost jednoduchá a bez nápadu. Za hlavním jídlem se vyplatí vydat se do restaurace, kde jsou zvyklí na více zákazníků.


Ubytování mimo velká města se většinou nacházejí u turisticky navštěvovaných míst a ve městech. Úroveň je většinou horší a je nutné si vždy zkontrolovat, zda teče teplá voda nebo funguje to, co má (třeba klimatizace). Můžete samozřejmě opět najít levné ubytování bez koupelny na pokoji od cca 100 dirhamů za pokoj, ale lepší pokoje vás vyjdou dráže (od cca 300 dirhamů).


Pokud jedete na vlastní pěst, je nutné cenu za ubytování dost smlouvat a většinou zaplatíte více než za stejnou úroveň ubytování v Česku. Pozor také na různé dohazovače, kteří by vás zavedli do penzionu. Penzion pak musí započítat do ceny pro vás také provizi pro dohazovače, takže je vždy lepší si hotel či penzion najít sami. Pokud cestujete místní dopravou, budete se muset spolehnout na ubytování v dosahu dopravy, i když si můžete vzít taxi na vzdálenější místo. Když máte vlastní auto, jste flexibilnější, ale i tak můžete nakonec výběrem toho nejlepšího ubytování strávit několik hodin.


Nechce se vám smlouvat, každý den vybírat ubytování a doufat, že najdete něco, co vám bude vyhovovat? Můžete se připojit k nám – kromě toho, že tyto starosti necháte na nás, máte jistotu, že se dostanete i mimo místa obvyklých cílů, a budete moci vyzkoušet také ubytování u místních, nocleh pod hvězdami přímo uprostřed pouště nebo na místech s úžasným panoramatem.


°Srovnejte se zkušenostmi turistů z netu: "Na poslední noc v Maroku...jsme vzali za vděk hotelem Ibis, který je hned u vlakového nádraží. Byl sice dražší, co vzpomínám, tak nějakých 1200 Kč za dvoulůžák, ale vyplatilo se – čistota, pohodlí a konečně – voda, kterou konečně bylo možné označit za OPRAVDU teplou") .


Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj nebo ho přepošlete!
Objevte Maroko - informace, tipy na cestování a výpravy (2015)                                    
Web Analytics

Oops! This site has expired.

If you are the site owner, please renew your premium subscription or contact support.