Suvenýry z Maroka

Tipy na suvenýry, které si můžete přivézt z Maroka. Záleží samozřejmě na tom, kolik máte místa ve svém zavazadle, jestli preferujete řemeslné výrobky nebo třeba něco do kuchyně či pro krásu. Abyste však nepřeplatili, musíte smlouvat (tipy na to, jak smlouvat, najdete v samostatném článku ).

 

Výrobky z kůže 


Babúše - ručně dělané boty (pantofle) z kůže. Pro muže bývají tradičně žluté barvy, pro ženy červené. Jsou velmi měkké, takže se hodí jako domácí obuv. Některé mají zesílenou podrážku – jsou pak vhodné i na nošení venku. Nyní se však dají koupit různé barvy i typy – také pro děti. Pro ženy se vyrábí velké množství na podpatku, které se dají nosit třeba do společnosti.Ceny můžete usmlouvat již od 100Dh, dětské od 40Dh.

Kabelky, tašky - různé typy, velké i malé, peněženky atd., v moderním i klasickém stylu.

Kulaté sedačky – taburetky - nebojte se, že byste si je neunesli, prodávají se bez vnitřní výplně, jen samotná kůže.


Výrobky ze dřeva 


V Essaouiře najdete výrobky z místního dřeva zvaného túje (arar v arabštině, je to dřevo podobné mahagonu) – vyrábí  se ozdobně vykládané (intarzie) šachovnice a další stolní hry (kostky atd.), různě velké krabičky, ale i větší nábytek.


Výrobky z keramiky 


Nádoby na tajine - nádoba na vaření tradičního marockého tažínu (nejlepší s olivami a citrónem). Pokud v ní chcete skutečně vařit, doporučuji spodní nádobu zesílenou kovovou obručí, která zabraňuje prasknutí. Někteří používají i tajine nádoby kovové, ale keramika vede. Zdobené nádoby se většinou používají pouze na stolování či okrasu. Ceny jsou různé, liší se také podle velikosti (pro dva, šest či osm lidí atd.), nejjednodušší tajine na vaření byste měli v obchodech pro místní sehnat za cenu od 40 Dh.

Keramika ve stylu tajine – různé solničky, mísy a nádoby s tradičními vzory jako pro tajine. Většinou jsou dražší a záleží na tom, jak si cenu usmlouváte.

 

Pro krásu 


Arganový olej - ocení zejména ženy (jedinečný olej s omlazujícími účinky na pleť, na různé kožní problémy - psoriázu atd., výborný na vlasy, nehty, masáže atd.). Pozor na nákupy mimo obchody - vždy se ujistěte, že se jedná o arganový olej, nikoliv směs různých olejů. Kupujte vždy utěsněný a s označením výrobce (vč.kontaktu) a čichejte - pravý arganový olej je vždy cítit po arganových oříškách. Jisti si můžete být při nákupu v místních kooperativách, kde můžete také vidět, jak se argan zpracovává. Je velmi drahý, na zpracování 1 litru je třeba asi 40 kg arganových ořechů a zpracovává se asi 10 hodin!!! Proto jeho cena je dosti vysoká, nicméně v Maroku stále nižší než v Evropě.

Ghassoul – marocký jíl, který je bohatý na minerály a používá se na čistění pleti.

Černé mýdlo (savon noir fr.)– přírodní pasta vyrobená z oliv, eukalyptového oleje a soli. Seženete také na trhu za zlomek ceny, kde se prodává vážený, protože je nezbytnou potřebou pro lázeň v hamammu. Před koupí se přesvědčte, zda vám bude vyhovovat (strukturou, vůní atd.), uchovávejte nejlépe v plastové krabičce. Takto se většinou prodává pro turisty.

Žínka na masáž – tzv.kessa – používá se na peeling zejména v hammamu – na trhu seženete za 10 Dh a můžete si udělat i doma celotělový peeling!

Kulaté hřebeny – seženete také za pár dirhamů, plastové, většinou v červené barvě - vždy dva, fungují podobně jako stylové evropské rozčesávače.

 

Na jídlo a do kuchyně 


Datle - velké množství druhů. I ty méně kvalitní jsou však chutné (před koupí můžete ochutnat) a využít se dají třeba do musli nebo ovesné kaše. Jinak jsou dobrou svačinkou na cestě. Na trhu je seženete už od cca 10 Dh za kg.

Arganový olej do kuchyně s lahodnou oříškovou chutí, který se používá zejména na saláty atd. Oproti kosmetickému oleji se před zpracováním arganové oříšky opraží, má tedy tmavší barvu než olej kosmetický. Vůně je velmi výrazná. Opět kupujte jen ověřené zboží, které nebude namíchané (ochutnejte, přivoňte, berte jen od známého zpracovatele - se jménem, kontaktem atd.)

Koření na tajine a kuskus – zvané Ras el hanout – směs asi 15-20 koření, kterou namíchá sám kořenář. Hlavními ingrediencemi jsou koriandr, skořice, paprika, zázvor, kurkuma. Oblíbenou bylinkou na ochucování pokrmů je také koriandr.

Nakládané citróny – nezbytná součást tajine (tažínu) s olivami a citrónem. Nakládané citróny dodávají pokrmu neobyčejnou chuť a koupíte je nejlevněji na trhu, u prodejce kuřecího masa (ingredience na tažín) nebo také v uzavřené plastové krabičce v supermarketu.

Mátový či sporýšový čaj – mátový čaj je všeobecně známý, podává se velmi slazený. Nicméně sporýšové listy tu najdete v malých pytlíčkách také; ve francouzštině se nazývají verveinne (verbena). Oba čaje jsou v Maroku velmi populární a v horku velmi osvěžující, v zimě se dále dochucují, např.pelyňkem (chiba, ve fr.absinth).

Kuskus - ač si ho můžete koupit samozřejmě i doma, v Maroku si můžete vybrat z mnoha typů (a jemnosti zrn). Také vás bude stát o dost méně než doma.

 

Tip: Pokud nakupujete na jihu, příjemně se suvenýry vybírají v přístavu Essaouira – není tu takový mumraj, ani nátlak ze strany prodejců jako v Marakéši.


Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj nebo ho přepošlete!

Objevte Maroko - informace, tipy na cestování a výpravy (2015)                                    
Web Analytics

Oops! This site has expired.

If you are the site owner, please renew your premium subscription or contact support.