Pro cestovatelky - aneb žena v Maroku

Jak vypadá cestování po Maroku pro samotné ženy - cestovatelky? Mají se ženy na cestách něčeho obávat a jak mohou možná rizika omezit?

Maroko je muslimská země a i když ji zdaleka nemůžeme srovnávat s fanatickými zeměmi na Blízkém Východě, je třeba zachovávat určitá pravidla, kterými můžete zjednodušit své cestování po této zemi.

První, čeho si návštěvníci všimnou, je to, že ženy chodí zahalené, nosí dlouhé sukně, dlouhé rukávy a na hlavě šátek. Proto i Evropanky by měly dodržovat pravidla oblékání. I když je běžné chodit po pláži v plavkách a v letoviscích v šatech na ramínka či v minisukni, toto oblečení se mimo turistická letoviska a hotely nehodí. Maročanky se zahalují i na pláži a většinou i děti se koupou v tričku a kalhotech či sukni.

Do obchodu, města, v taxíku, při výletu do vesnických oblastí je vhodné chodit se zahalenými rameny (alespoň tričko s krátkým, lépe však tříčtvrtečním rukávem), s kalhotami nebo sukní pod kolena. Samy poznáte, že pokud jste zahaleny méně, budou vám pohledy jiných nepříjemné a můžete se snadno stát také terčem vtípků a posměchů dětí a mládeže (triko na ramínka je považováno za spodní prádlo).

Samozřejmě je vždy lepší cestovat s mužským doprovodem. Pokud cestuje žena sama, může se stát terčem obtěžování ze strany mužů, které je bohužel časté. A nejedná se pouze o Evropanky, nevyhnou se mu ani ženy místní. Mnoho marockých mužů se domnívá, že správná žena by měla být doma, starat se o děti a manžela. Žena nebo i dvě ženy, které se pohybují bez dětí či bez manžela znamená, že jsou to ženy lehčích mravů, na které si pak ledacos dovolí. Obecně se domnívají o většině Evropanek, že jsou svolnější k "dobrodružství". Některým mužům prý nevadí ani hejno dětí, aby vám nenabízeli sňatek či jiné povyražení.

Jak se ubránit obtěžování a nevhodnému chování? Kromě již zmíněného oblékání je třeba se chovat sebevědomě a nenechat nikoho na pochybách, že o sblížení nemáte zájem. Návrhy můžete ignorovat, což je asi nejjednoduší cesta. Pokud se totiž dáte do hádky, zjistíte, že se stanete centrem zájmu (většinou okolních mužů), což nemusí být příjemné. V případě nouze však neváhejte se na obtěžovatele rozkřiknout ("šúma", resp.styďte se!), většinou najdete někoho, kdo se rád postaví do pozice ochránce Evropanky. Stejně tak nemusíte hned odmítat pomoc jiných mužů. Jsou ochotni ukázat vám cestu, poradit, dají vám přednost a posadí vás na místo v taxíku vedle jiných žen apod. Upozorní vás na to, že vám něco upadlo, ale nečekejte, že vám pomohou s těžkým zavazadlem (pokud se nejedná o placené zaměstnance).

Ohledně postavení žen v Maroku ve stručnosti: Ženy sice najdete v politice (srovnejte: v marockém parlamentu je cca 18% žen, v českém - po říjnových volbách 2013 - pouze 19,5% žen), nicméně v marocké kultuře mají tradiční místo. Pro mnoho žen je posláním stát se matkou a také mnoho mladých dívek se touží hlavně dobře se vdát (což naopak znamená velký tlak na mladé muže, kteří se nemohou ženit, pokud nemají dobré místo). Na druhou stranu jsou však v Maroku i ženy, kterým se takto nalinkovaný osud nelíbí. Zvyšují se počty žen na univerzitách a vysokých školách, někteří mladí muži doufají v "moderní" pracující ženy, nicméně společnost, zvláště na jihu a venkově, je stále velmi pro-rodinně a tradičně orientovaná.

Nechcete cestovat sama, ale v bezpečí malé skupiny? Nemáte spolucestovatele/ku? Přidejte se k nám a cestujte jinak!

Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj nebo ho přepošlete!
Objevte Maroko - informace, tipy na cestování a výpravy (2015)                                    
Web Analytics

Oops! This site has expired.

If you are the site owner, please renew your premium subscription or contact support.