Nástrahy cestování po Maroku

Chystáte se do Maroka sami, individuálně? Zkušení cestovatelé hovořící francouzsky se nemusí cestování obávat. Pokud si však nejste jisti, jestli vyrazit do Maroka na vlastní pěst, zvažte následující skutečnosti.

 

Bezpečnost a společnost

Cestování po Maroku sice není nebezpečné z hlediska ozbrojených loupeží či přepadení, ale individuální cestovatelé si musí dávat pozor na možnost okradení či ztráty svých věcí ze zavazadel při cestování veřejnou dopravou a přesunech, popřípadě při výběru hotovosti. Nevyhnou se ani obtěžování dohazovačů (při shánění ubytování, ale i hledání směru), falešných průvodců a nabízení prodejců všeho možného. V případě samotných žen je třeba také dávat pozor na sexuální obtěžování, které se nevyhýbá ani zahaleným ženám (viz také článek speciálně pro cestovatelky).


Nemáte partnera/ku na cestování? Přidejte se k nám! Cestování v malé skupince zaručuje nejen bezpečí, ale také možnost sdílet své zážitky a cestovat s podobně smýšlejícími cestovateli. Zvláště ženy se tak mohou vydat na poznávání Maroka bez toho, aby se musely obávat toho, že je bude někdo obtěžovat. Skupina a další zázemí zaručuje omezení nebezpečí okradení (není třeba neustále dávat pozor na věci v zavazadlech), ale i jiného druhu (omezení obtěžování, možnost schovat se do bezpečí vozu či skupiny atd.)


Doprava a zázemí

Místní doprava se rozděluje na autobusy, vlaky (Tanger - Casablanca - Safi - Marrakech - Fez ), grand taxi a petit taxi. Autobusy fungují mezi většími městy a na větší vzdálenosti. Levnější spoje častěji zastavují, jsou pomalejší a méně pohodlné, v klimatizovaných autobusech zase pozor na chlad. Na některé výlety můžete vyrazit i v soukromých minibusech, ne vždy si ale můžete být jisti zkušenostmi jejich řidičů (někdy s jednou rukou na volantu, v druhé mobilní telefon, a to i v průsmycích Atlasu). Bohužel dopravní nehody vinou místních řidičů jsou časté - v r. 2012 dvě velké autobusové nehody, mrtví také mezi turisty. Grand taxi mají většinou pevnou taxu, ovšem tu musíte předem zjistit a čeká se vždy, než se taxi naplní. Někdy musíte také smlouvat, očekávejte také špatný technický stav (využívají se staré mercedesy, běžně sedí dvě osoby na předním sedadle, bez bezpečnostních pásů atd.). Petit taxi jsou běžné taxíky po městech, jezdí většinou bez zapnutého taxametru, takže nutností je smlouvání. Pokud si pronajmete vůz, čeká vás navigace a soustředění na řízení. Je dobré, pokud máte dost zkušeností s dopravou a řízení v horších podmínkách (na cestách se vyskytují lidé na kolech, ve městech zácpy atd., viz podrobněji článek Maroko autem).


Nechcete se trmácet místní dopravou a plýtvat časem? Využijte náš terénní speciál s vybavením (teplá sprcha, WC, kuchyňka, vlastní polohovací sedadlo, panoramatická okna atd.), který vám umožní objevovat místa mimo dosah autobusů a místní dopravy (pouštní pisty atd.), zastávky na vyhlídkových místech, možnost přizpůsobení požadavkům (foto zastávky, zajímavé úkazy atd.). Poveze vás zkušený anglický řidič se znalostí místních poměrů.

 

Ubytování

Ubytování v Maroku v hotelech a riadech je různé úrovně a dokud si je důkladně neprohlédnete, vždy vás bude čekat nějaké (většinou nepříjemné) překvapení. I když je najdete celkem snadno, nevyhnete se smlouvání, dohazovačům a vyplatí se vám znalost francouzštiny. Další informace o typech a cenách ubytování v Maroku atd. v článku Ubytování.


Nebaví vás řešit ubytování? Přidejte se k nám, zajistíme vám ubytování v prověřených ubytovacích zařízeních - od hotelů až po penziony - riady, ale také na jedinečných místech - v soukromí u místních lidí v tradičních domech (např.ksáry). Chcete si užít západy slunce na pláži nebo uprostřed pouště?  Zkuste s námi pohodlně kempovat na panoramatických místech  (k dispozici outdoor stany, teplá sprcha, splachovací WC, zázemí kuchyně s marockými specialitami).

 

Stravování a nápoje

Najíst se můžete všude, je však možné, že i vás chutný tajine (tažín) podesáté již omrzí. I v dražších penziony je většinou snídaně velmi jednoduchá a obdobná, obědy a večeře znamenají obvykle zmíněný tažín s bramborem a mrkví a trochou masa (v restauraci cca od 40 Dh). Na trhu se můžete poohlédnout po polévce. Možná vás překvapí porce, ta je většinou menší než u nás, maso jen malé kousky. O něco větší nabídku čekejte v restauracích pro turisty, ceny jsou však vyšší. Většinou však podobné menu a skutečné speciality marocké kuchyně je obtížné někdy najít. Čeká vás také nutnost řešit dostatek pitné vody na pití i hygienu (čištění zubů), i když pitnou vodu lze koupit běžně v plastových lahvích. Pozor, alkohol – pivo a víno - jsou k dostání pouze v ochodech s licencí a většinou pouze ve větších městech, případně za vysoké ceny v hotelích vyšší kategorie.


Chcete si vychutnat speciality marocké kuchyně? Rádi vás do ní zasvětíme. Stravování na našich výpravách je téměř all inclusive  – bohaté snídaně (výběr – sýry, místní džemy, vejce, jogurty a různé druhy marockého chleba atd.), oběd v berberském stylu (polévky, vlastní saláty v marockém stylu, atd.), večeře – ochutnávky specialit (tažín kozí, velbloudí i jehněčí, různé dipy a speciality marocké kuchyně). Dále vás čekají ochutnávky marockých dezertů, různé typy čajů atd. Používáme jen čerstvé ingredience z trhu. Nabídneme vám dostatek jídla a nápojů, možnost objednat také alkoholické nápoje (pivo, víno) a vypít si je k večernímu jídlu či při západu slunce atd. – viz také Stravování na výpravě.

 

Hygiena

Jako v každé jiné cizí zemi, si nikdy nemůžete být úplně jisti, co dostanete, zda druzí dobře rozuměli vašim požadavkům. Je třeba si dávat pozor, jakým způsobem bylo jídlo připravováno, jaké standardy byly (ne)dodržovány (bohužel i v několikahvězdičkových hotelech se mohou stát případy nevolnosti z nedostatku hygieny). Stačí se podívat na toalety zájezdních hostinců, nebo do kuchyně. Je naivní se domnívat, že by se na místech s nedostatkem pitné vody "plýtvalo" zrovna na mytí potravin či rukou. Bohužel hygienické standardy v Maroku jsou stále na dost nízké úrovni a je třeba být při výběru jídel velmi opatrný a kromě jiného vynechat nedostatečně uvařená jídla.


Pokud se nechcete obávat hygienických pochybení: Známe potřeby českých cestovatelů a přizpůsobujeme jim nejen program, ale i charakter výprav. Jídlo připravujeme s ohledem na český standard, tzn.kupujeme čerstvé ingredience, dodržujeme při vaření hygienu. Máme dostatek pitné vody na omývání potravin. O všem se můžete přesvědčit, neboť na hygieně se podílíte s námi, stejně jako na přípravě jídel (a tak máte možnost se seznámit s vařením specialit marocké kuchyně). Přečtěte si podrobnější informace o stravování na výpravách


Pokud hledáte co nejlevnější cestování, spokojíte se s nízkým hygienickým standardem, nevadí vám náročnější cestování místní dopravou či neustálé nabídky nadháněčů, tak se po Maroku pusťte na vlastní pěst .


Chcete trable a handrkování hodit za hlavu a užívat si Maroka? Přidejte se k nám - cestování s námi spojuje výhody cestování individuálního s pohodlím zajištěné cesty. Pokud si tedy chcete cestování užít, dostat se i do míst mimo obvyklé cíle, usínat na jedinečných místech a ochutnávat speciality bez toho, abyste slevili z evropského standardu, tak vás cestování s námi určitě nezklame!


Objevte Maroko - informace, tipy na cestování a výpravy (2015)                                    
Web Analytics

Oops! This site has expired.

If you are the site owner, please renew your premium subscription or contact support.