Marrakech, Marakéš...

Marakéš je město, které musíte vidět a zažít. Marakéš dýchá orientem, je to centrum Berberů a marockého jihu. Marakéš (psáno také Marrakech, Marrakesh či Marrákeš) stojí za návštěvu, ale přesvědčte se sami.


Ač je Marakéš (Marrakech) druhým největším městem Maroka, většina cestovatelů míří do srdce Marakéše, staré medíny, kterou budete za pár dnů znát jako své boty. Možná budete bloudit v uličkách súků, ale nakonec vždy skončíte na obrovském náměstí Djemaa El Fna, které si vás podmaní.


Pokud míříte na jih, je Marakéš (Marrakech) vhodným základním táborem, do kterého snadno seženete levné letenky a také místem, kde načerpáte první zkušenosti. I když je na první pohled medína Marakéše typicky orientálně chaotická, brzy se seznámíte s centrem – velkým náměstím Djemaa El Fna s jeho dominantou, mešitou Koutobia (Kutúbija), ke které si najdete cestu z mnoha směrů.


A na co rozhodně v Marakéši nezapomenout? V první řadě nemůžete vynechat již zmíněné náměstí, na kterém se kdysi napichovali hlavy nepřátel na kůl a později bylo téměř zrušeno (odtud se náměstí překládá také jako "Místo mrtvých"). Ale nakonec náměstí Djemaa El Fna vstalo z popela a dnes na něm potkáte potulné umělce, vypravěče, akrobaty, nosiče vody, krotitele hadů i opic, tatérky s hennou či černošské hudebníky Gnaoua (Gnawa). K večeru na náměstí vyrostou stánky s jídlem, kde můžete ochutnat různé speciality marocké kuchyně na jednom místě, jak se vám jinde nepodaří. Od tajine (tažínu), přes grilované maso, kuskus, beraní hlavy nebo dokonce šneky. Můžete se tu osvěžit čerstvě vymačkaným pomerančovým džusem či mátovým čajem od prodavačů ve stáncích, ze kterých se line pára. Nebo jen tak pozorovat veškerý ruch z terasy některé kavárny, které toto největší náměstí v Marakéši obklopují. Inspirujte se atmosférou náměstí Djemaa El Fna v našem videu.


Kromě náměstí byste si v Marakéši neměli nechat ujít uličky medíny plné súků, z nichž každý se na něco specializuje. Nenechte se otrávit prodavači suvenýrů, ale zajděte na místa, kde se dříve konaly dražby otroků nebo k řemeslníkům, kteří tady na koleně vyrábí kožené tašky či opasky, tradiční babúše (pantofle), na súk šperkařů, hrnčířů, kovářů nebo tesařů či dokonce k barvířům. Nechejte se vtáhnout k voňavým lékarenským stánkům a objevte tradiční medikamenty či krášlící prostředky berberských žen. Pokud sejdete do jižní části medíny, můžete se vmísit do poklidnějšího života v bývalém mellahu, čtvrti Židů, která dřív jen kvetla, kde ve ztichlých uličkách objevíte tradiční život a také místní pekárny.


Milovníci historie mohou v Marakéši najít pozůstatky vládnoucích dynastií, ať jsou to Almoravidé, Almohadé či Saadové. Zajímavá je medersa Ben Youssef, výzdoba Saadských hrobek či monumentálnost a jezírka v paláci El Badi. Poněkud poklidnější jsou pak městské hradby a brány a osvěžující pak návštěva některé ze zahrad, Agdala, Menara či Majorelle, které obklopují městskou medínu a umožňují odpočinek od jejího ruchu.


A na co si ve městě dávat největší pozor? Vzhledem k počtu obyvatel, je v mumraji medíny větší riziko kapesních krádeží. Dávejte si pozor zejména při vyzvedávání peněz z bankovního automatu na náměstí. Před tím, než se necháte provézt uličkami Marakéše některým z průvodců, domluvte se na ceně. A nic si nedělejte z vábení prodavačů, jsou na odmítání zvyklí, a přece to nikdy nevzdají. Pouliční umělci na náměstí také často loví v řadách turistů, takže při focení je třeba být dosti opatrní, protože jinak po vás budou požadovat přemrštěné částky za to, že jste si je zvěčnili na památku.


Marakéš je město, které vás dozajista uhrane a bylo by škoda ho ze svých plánů při cestování po Maroku vynechat. Také v  itinerářích našich výprav, které odsud vyrážejí dále na jih, k pobřeží nebo do Atlasu, má nezastupitelné místo.


Inspirace a zajímavé odkazy pro Marakéš:

- televizní pořad o Marakéši, který byl natočen pro českou komerční televizi;

krátká videa z Marakéše (náměstí, jídlo, súky, zajímavosti ap.);

- ubytování nejen v Marakéši

- kurzy a expedice z Marakéše


Pozn.: Marrakech, Marrakesh, Marakech, Marakesh, Marrákeš, Marrákéš, Marákeš nebo Marakéš? Jak toto jedinečné město nazývat? Francouzsky se nazývá Marrakech (fr.je druhým úředním jazykem), arabsky مراكش [marrākuš], původně berbersky tamurt'n'Akkuc, „Boží země“. V češtině se používá většinou Marakéš nebo Marrákeš. Ale ať toto město nazýváme jakkoliv, za návštěvu určitě stojí.

Objevte Maroko - informace, tipy na cestování a výpravy (2015)                                    
Web Analytics

Oops! This site has expired.

If you are the site owner, please renew your premium subscription or contact support.