Jak smlouvat v Maroku

Odjíždíte do Maroka a obáváte se smlouvání? Prozradíme vám 9 tipů, jak nakupovat v Maroku, jak nejlépe smlouvat, kde nakupovat a co je výhodné nakoupit.

1. Smlouvejte vždy a všude

Maročané jsou zdatní obchodníci a v obchodování mají tisíciletou praxi. Takže si dopředu řekněme, že se vám většinou nepodaří koupit něco opravdu levně, i když budete smlouvat, až se vám bude od úst kouřit. Ale smlouvat musíte. I tak zaplatíte více než místní a někdy také více než v Česku (více o cenách v samostatném článku). Ale přesto v Maroku najdete věci, které se vyplatí koupit a hlavně – stojí za to. Nakonec přijdete na to, že smlouvat můžete téměř všude - kromě nakupování suvenýrů třeba i v restauraci, při koupi výletů, ubytování, při sjednávání průvodce (vždy předem!), při nákupu většího množství atd.


2. Buďte připraveni

Nakupovat můžete tak, že zajdete na trh (súk) nebo vám něco „cvrnkne do nosu“. Nekupujte však hned napoprvé! Je nejlepší napřed obejít pár stánků a zjistit přibližnou cenu (stačí nechat obchodníka, ať vám několik cen nabídne bez toho, že byste se pustili do smlouvání). Na seznámení s cenami se hodí také obchody s pevnými cenami, které najdete v turistických zónách ve městech (často je to tzv. Ensemble Artisanal), kde jsou ceny o něco vyšší než na súku. Je dobré znát ceny zvláště před tím, než vyrazíte někam na výlet. Při cestě na Saharu či do Atlasu jistě narazíte na nějaký krámek, u kterého vám turistický minibus nebo džíp zastaví s tím, že koupě je nadmíru výhodná (aby ne, většinou z ní řidiči či průvodci kápne provize, kterou zaplatíte v navýšené ceně vy). Podél cesty je také mnoho prodejců, ať už s velbloudy nebo bez nich, kteří vám budou nabízet bižuterii či něco jiného. Zaplatit mohou chtít i za posezení na velbloudovi či dokonce za fotku zvířete (třeba i koz lezoucích po stromech při cestě do Essaouiry).

 

3. Ujasněte si cenu

Chybou turistů je domnívat se, že cena, kterou vám obchodník (zejména na súku) napoprvé sdělí, bude přiměřená nebo pouze nadnesená o nějaké procenta. Ve skutečnosti původně stanovená cena nemá se skutečnou nic společného, je to jen sázka do loterie, otestování partnera, částka, na kterou by se mohl chytnout neznalý turista. Někdy opravdu zaváhá a smíří se s polovinou či třetinou této ceny. I tak to může být příliš mnoho.


Lepší postup je ten, že si předem ujasníte, kolik za věc hodláte utratit. Většinou se vám nepovede se vejít ani do této hodnoty, ale možná nezaplatíte o víc než 20% své původně uvažované ceny, pokud věc skutečně chcete. A jak postupovat?

 

4. Berte smlouvání jako společenskou hru

S nákupem nespěchejte, věc si prohlédněte a teprve až se obchodník unaví snižováním ceny a zeptá se na vaši nabídku, zkuste mu navrhnout svou cenu (navíc o třetinu sníženou). Nic si nedělejte z toho, že se obchodník na oko urazí nebo o vás nejeví zájem. Pokud vás nechá odejít, znamená to pouze, že za tu cenu vám zboží opravdu neprodá. Takže budete poučeni pro příště. A pokud se vrátíte druhý den, rád vám za zvýšenou cenu zboží prodá.


Při smlouvání můžete zapojit svou obrazotvornost a s obchodníkem si povyprávět. Uvidíte, že turisté z Česka rozhodně nejsou neznámí a většina obchodníků má povědomí o kupní síle našeho obyvatelstva (a třeba má také nějakého kamaráda z Česka, s jehož fotkou či emailem se vám pochlubí). Když budete připraveni, můžete mít přichystanou v kapse i maximální částku, kterou chcete utratit.


Ještě upozornění: před tím, než něco koupíte, si dobře prohlédněte, zda je věc bez kazu, je to přesně to, co chcete atd. I u smlouvání platí pravidla. Pokud se na ceně dohodnete a nakonec od koupě ustoupíte, bude obchodník patrně rozezlen. Stejně tak, když smlouváte o něco, o co nemáte vůbec zájem.


5. Vezměte na nákupy přítele/kyni

Pokud jdete na nákup s partnerem/kou, máte situaci o něco lehčí. Vzájemně se můžete při smlouvání podpořit s tím, že druhého věc nezajímá, domnívá se, že je ošklivá, drahá a má naspěch na autobus, který vám za chvíli bude odjíždět. Nebo má na starosti vaše společné peníze (i když to vůbec není pravda; případně se vůbec nejedná o vašeho partnera/ku). Můžete tak rychleji dojít k ceně, která bude i pro vás přijatelná.


6. Nebojte se nakupovat bez peněz

Ani když nemáte dirhamy (dh), nemusíte se vzdát nakupování. Platit za zboží u obchodníků totiž můžete také v eurech, a to i mimo největší města a turistická centra. Kurz většinou zaokrouhlí a vrátí vám nazpět v dirhamech, ale většinou mají nazpátek i eura. I v menších městech rádi přijmou eura při platbě za suvenýry. Informace o cenách, kurzu dirhamu (MAD), platebních kartách apod. najdete v samostatném článku. Někdy se snaží obchodníci nalákat na své zboží a své ceny uvádějí v eurech, takže se dopředu ujistěte, o jaké měně se bavíte.

 

7. Nakupujte na nejlepších místech

Pro ty, co opravdu smlouvání nesnášejí, jsou tu obchody s pevnými cenami (viz výše), ale je jasné, že tady svůj nejlepší obchod neuděláte. Pokud máte rádi trochu dobrodružství, jsou tu nepřeberné súky (trhy), kde většinou najdete podobné zboží ve stáncích sdružených v jedné oblasti. Můžete si tak vyhlédnout své zboží a zkusit smlouvat ve více stáncích, získáte lepší cenu než když zůstanete u prvního. Některé trhy jsou opravdu velké a zvláště súk v Marakéši (Marrakech) je pro otrlé. Když jím procházíte, může vám stálé nadhánění a nabízení prodejců pěkně zkazit náladu. Pokud nechcete nakupovatm, dejte to najevo i svým chováním. Zůstávejte však klidní a zdvořilí.


Své nákupy si však můžete nechat do menších měst mimo turistická centra, kde svými penězi možná více potěšíte malé obchodníky. Pokud se pohybujete na jihu Maroka, nechte si své nákupy do přístavu Essaouira, ceny jsou přijatelnější a obchodníci méně naléhají.


8. Nespoléhejte na výměnný obchod

Jen málokdy se vám podaří směnit něco za opravdu slušné peníze, Maročané dobře vědí, jakou cenu má zboží, co jim nabízíte. Oblečení, boty a další věci raději dávejte jako dárky, bonus navíc či odměnu za dobrou službu.


9. Kupte si něco, co stojí za to

V Maroku najdete zajímavé výrobky zejména z kůže (brašny, kabelky, kabely, popř.bundy či taburetky), dále ze dřeva (stolní hry atd.). Můžete si však přivézt také věco do kuchyně, ať už je to hrnec na tajine nebo marocké koření. Jedinečné jsou také přírodní kosmetika, ať už arganový olej nebo podobné výrobky. Podrobněji k tomu, co si přivézt z Maroka a na co si u suvenýrů dávat pozor, si přečtěte v samostatném článku Suvenýry.


Chcete poznat lépe Maroko? Přidejte se k nám a cestujte jinak!


Líbil se vám tento článek? Podělte se o něj nebo ho přepošlete!

Objevte Maroko - informace, tipy na cestování a výpravy (2015)                                    
Web Analytics

Oops! This site has expired.

If you are the site owner, please renew your premium subscription or contact support.