Jaké bude v Maroku počasí?

Panuje v Maroku zimě deštivé období? Dá se v Atlantiku koupat? Kdy je možné vylézt na Jebel Toubkal? Jedny z nejčastějších otázek o Maroku, které se k nám dostávají. Informace o počasí v Maroku jsou častokrát dosti různorodé.

Maroko je země, která se prostírá od severu na jih, takže podnebí a počasí se velmi liší v různých částech země a také v závislosti na ročním období. Zatímco podnebí na severu Maroka je obdobné jako např.ve Španělsku, dále na jih je samozřejmě tepleji. Severní pobřeží u Středozemního moře s rezorty jako Saidia u alžírských hranic je pak také naprosto jiné než pobřeží Atlantiku (s rezortem Agadir na jihu), který omývá zemi po celé její délce na západě, od Tangeru, přes Casablancu, přes zmíněný Agadir až podél Západní Sahary.

Co se týče dešťů, pomyslná dělící čára vede severně nad Marakéší (psáno také Marrakech, Marrakesh, popř.česky také Marrákeš). Odsud na sever je podnebí deštivější a chladnější, hory jsou lesnatější a krajina zelenější, dále na jih pak najdete podnebí sušší a teplejší, krajinu téměř bez lesů a více ovlivněnou Saharou.

Ale to není všechno. Jiné je počasí v horách, které se tyčí v Maroku až do výše přes 4000 m.n.n. (Jebel Toubkal), jiná situace je v pouštních oblastech, na Sahaře. A v neposlední řadě je mnoho měst, která leží v nadmořské výšce až 1000 m.n.m., třeba jako Marakéš a další.

Takže rozdíly jsou opravdu velké a počasí ve stejnou dobu na různých místech Maroka je stejně tak různé. Ale abychom byli konkrétní, tak několik údajů uvedeme (vynecháme přitom Západní Saharu). Níže najdete naše zkušenosti:

Podzim je na jihu Maroka stále dosti teplý, a proto může být stále i v září či počátkem října dosti horko na procházení ulicemi Marakéše či na výpravu do pouště (může být více než 30°C). Do konce října je však ještě možné chodit po horách a lézt na Jebel Toubkal. V říjnu a listopadu se ochlazuje na příjemných 25°C, takže cestování po jihu Maroka je daleko vhodnější, na severu v této době je již chladněji. Na pobřeží je stále velmi teplo (pozor vyjma Essaouiry, které se přezdívá Město větrů, takže tam se může takto ochladit i během léta). Na poušti se ochlazuje a v noci může být také až 8°C nebo i méně, a tak panuje velký rozdíl mezi denní a noční teplotou.

Zima na severu je deštivá, někdy již od úpatí Středního Atlasu a v pohoří Rif se sněhovými přeháňkami. Na jihu je počasí teplejší a místa nejpříjemnějšího počasí v zimě najdete mezi Agadirem a Essaouirou, a to díky zakřivení pobřeží Atlantiku, které v této oblasti udržuje vyšší teploty bez velkých větrů. Tady v lednu můžete zažít průměrně přes den kolem 19-23°C, slunečno a tato doba je také ideální na surfování, protože se můžete spolehnout na dobré vlny. Zima není úplně vhodná na treking, i když v příznivých podmínkách lze lézt i na Jebel Toubkal. Některé horské průsmyky však mohou být kvůli sněhu uzavřeny.

Jaro přichází na jihu brzy a i v únoru či březnu může být na pobřeží někdy až 30°C, běžnější je však zpočátku kolem 25°C, většinou však slunečno, takže slunění na pláži je velmi příjemné. Na severu přichází zima později, ale již v únoru může být vše zelené a v dubnu vše kvete. Teprve od dubna se také doporučuje lézt na Jebel Toubkal, ale pokud to počasí dovolí, můžete tam i daleko dříve (viz výše). Duben a květen jsou také nejvhodnější dobou na rafting, kdy na horách tají sněhy. Na poušti už ale začíná být dosti horko a někdy přichází také pouštní bouře, kdy není vidět na krok a písek prostupuje všude.

Léto je velmi horké. Zatímco na severu je srovnatelné se Středozemím, na jihu může být v pouštních oázách nedýchatelno (kolem 50°C). Také ve městech panuje velký žár (30-40°C). Příjemně je na horách nebo u pobřeží. U Atlantiku se však často dopoledne válí mlhy, které se rozpouštějí až po poledni. Sráží se tady horký vzduch z pouště a studený od Atlantiku, teploty tak dopoledne mohou ukázat pouhých 17°C. Později během dne však díky vysoké teplotě je i oceán příjemný na koupání (průměrně po celý rok se teplota v Atlantiku pohybuje kolem 19°C, ale v létě se v zátokách přece jen oteplí). V tuto dobu je pobřeží oblíbeno také místními, takže na plážích i v hotelech je dosti plno.

Upozornění ohledně ubytování v chladnějším období: Počasí přes den může být i v zimě velmi slunečné a teplé, se západem slunce se však ochlazuje. Levnější pokoje (penziony, riady, dary) často nemají topení a v tradičních domech se může v noci držet velký chlad. V hotelech je možné si přitopit klimatizací. Další informace ohledně ubytování v Maroku čtěte v samostatném článku.

Další informace o aktuálních teplotách v Maroku najdete ve fóru nebo v Otázkách a odpovědích (FAQ).

Chcete poznat Maroko jinak? Přidejte se k nám, při cestování s námi poznáte autentické Maroko.

Co by vás mohlo zajímat

Další informace o Maroku z první ruky, které se hodí při cestování.

- Podzim - jaro: Jak se cestuje
- Letenky do Maroka
- Autem po Maroku
- Ceny v Maroku
- Ubytování v Maroku
- Suvenýry z Maroka: Tipy
- Marakéš

Objevte Maroko - informace, tipy na cestování a výpravy (2015)                                    
Web Analytics

Oops! This site has expired.

If you are the site owner, please renew your premium subscription or contact support.