FAQ - nejčastější dotazy ohledně cestování po Maroku

1. Kde najdu nejlevnější letenky do Maroka?

Nejlevnější letenky do Maroka je nejlépe hledat ve vyhledávačích, které nakombinují nízkonákladové letecké společnosti. Nabídka se mění každým rokem, jak se otevírají nové destinace. Pokud kupujete dostatečně brzy (2-3 měsíce předem), můžete za letenku tam i zpět zaplatit i třeba jen dva tisíce korun. Další informace najdete v článku o letenkách do Maroka. 

2. Kde nejlépe měnit peníze? Na letišti, v bankách, ve směnárnách v ulicích? A je výhodnější měnit EURa nebo USD? 

Do Maroka je nejlépe přivézt si eura, které snadno vyměníte ve směnárnách na ulici (Marakéš), popř.v bankách (tam to trvá o něco déle, potřebujete pas). Kurz bývá víceméně stejný všude, včetně letištních směnáren. Většinou se neplatí poplatky za směnu peněz. Všichni používají kurz vyhlašovaný v novinách, například i obchodníci. Za zboží tak můžete bez problémů platit i v hlavních turistických oblastech v eurech (za suvenýry, ubytování). Další možností je vybírat z bankomatů, které jsou také už ve většině měst - kurz bývá vcelku dobrý a vyhnete se za poplatky při směňování na eura v ČR atd. Doporučuji vzít si určitou částku v eurech, zbytek podle situace vybrat z bankomatu (například na druhou část pobytu). Při výběru si však dávejte pozor, aby vás nikdo nesledoval. V případě, že by došlo k okradení (většinou je třeba dávat pozor zvláště v Marakéši, v medíně atd.), je lépe mít u sebe jen menší hotovost. Pozor! V Marakéši operují gangy, které mohou člověka sledovat i několik hodin a peníze ukradnou bez toho, že by vám vzaly pas či jiné věci!

Bližší informace o tom, jak a čím platit, včetně informací o cenách zboží v Maroku najdete v článku

3. Pokud si půjčíme auto, máme se připravit na nějaké problémy? Řeší se tam nějak parkování ve městech? Máme si dát pozor, kde necháme auto? Kvůli pokutám, bezpečnosti apod. Můžete dát tip na levnou a seriozní půjčovnu aut v Marakéši? 

Ohledně jízdy autem a možných nástrah si pročtěte článek na našem webu. Parkování ve městech je většinou placené (je tam výběrčí, který vám auto pohlídá, jsou často i na ulici, někdy i přes noc). Ve větších městech mají také automaty. Cena se pohybuje od cca 5 do 40 MAD/den, záleží na tom, kde parkujete. Nejlepší je parkovné usmlouvat předem. V Marakéši je spousta půjčoven, mohou vám něco domluvit i v hotelu, kde bydlíte. 

4. Jaké nejlevnější ubytování lze sehnat? Nebo co byste doporučili, abychom vyzkoušeli za ubytko, pro nějaký zážitek (autenticita, pohostinnost...)? I kdyby to nebylo třeba úplně nejlevnější, ale ten zážitek by stál za to? 

Ohledně ubytování v Maroku se dočtete na našem webu zde, najdete tu i odkazy na pár videí z riadů. Co se týče Marakéše, tam je přehršel nabídek a hotelů různé kategorie. Po cestě natrefíte i na zajímavá místa. My osobně známe rodiny na poušti, ve starých pouštních ksárech, mezi hudebníky můžeme zprostředkovat pobyt v novém beduínském kempu se zázemím, známe také lidi v horách, ale i jedinečné hotely na dalších zajímavých místech po Maroku - kontaktujte nás, rádi vám poradíme.

5. Je možné v horách koupit jídlo nebo musíme být zásobeni, když se vydáme na trek? 

Záleží, do jakých hor se vydáváte. Na horách okolo Toubkalu (Vysoký Atlas) jsou k dispozici horští průvodci, které můžete vzít s sebou, cenu si s nimi usmlouvejte předem. Pokud vyrážíte úplně sami, koupíte něco málo ve vesnicích po cestě. Ubytovat se můžete i u místních, kteří vám nabídnou i jídlo. Kromě toho jsou k dispozici i horské chaty - auberge, kde si však pobyt a jídlo musíte objednat předem. V jiných horských oblastech, kde je málo vesnic, je nutné být zásobeni i na celou cestu a mít s sebou patřičné vybavení.

6.Jaký zážitek z Maroka určitě nevynechat? Slyšela jsem třeba o lázních "hammam", stojí to za to?  Co dalšího nevynechat?

Hamman můžete navštívit i v Marakéši, jen je třeba hledat ten autentický, místní. Nejlepší atmosféra je na vesnici nebo v menších městech, kde nejsou na turisty zvyklí. Je příjemné navečer se posadit do horkého hammamu (něco jako parní lázeň) a nechat se pěkně vydrbat (lze si objednat masáž). Příjemnou atmosféru najdete i v hammamu v Esaouiře mimo medínu. 

Zajímavá je také Fantasia, představení na koních, nejlépe, pokud na něj narazíte v místní vesnici. Neopomeňte také trhy - súky v horách, pouštních oblastech či v přístavech. A rozhodně bychom nevynechali ochutnávku místní kuchyně - tažínu, ryb a dalších lákadel - o marocké kuchyni si přečtěte tady.

Další tipy najdete také na našem FB: www.facebook.com/ObjevteMaroko. Poslechněte si také zážitky a doporučení cestovatelů zde.

7. Vím, že je v Maroku spousta míst pro surfování. A co windsurfing? Nevíte, kde se dá na tento sport provozovat?

Maroko je ideálním místem, kde se naučit surfovat na vlnách, svézt se na bodyboardu nebo na paddleboardu, bližší informace najdete zdeWindsurfing se nejvíce provozuje v Dakhle, což je asi tisíc km na jih od Agadiru. Když je příznivý vítr, lze vyzkoušet také v Essaouiře, která je oblíbená díky větrům na kitesurfingpopřípadě v blízké malé vesničce Sidi Kaouki (vše zařídí a půjčí vybavení v Essaouiře).

Prohlídnout si můžete surf video z Essaouiry a z dalších surfovacích pláží.  Na našem videokanále Objevte Maroko najdete i další videa z Maroka.

8. Kdy jet do Maroka? Kdy je nejlepší počasí?

Maroko je velká země, takže podnebí se liší od severu na jih, ale také díky různé nadmořské výšce (vysoké hory). Záleží také na tom, proč a za čím do Maroka jedete. Na pláže, za surfováním, za poznáním, na hory? Pro aktivní dovolenou doporučujeme zejména období podzim-jaro, i když to se netýká hor, čtete zde. Jaké je počasí v jednotlivých obdobích roku na různých částech Maroka, najdete v našem dalším článku

Některé další otázky ohledně Maroka jsou zodpovězené také na této stránce.
Objevte Maroko - informace, tipy na cestování a výpravy (2015)                                    
Web Analytics

Oops! This site has expired.

If you are the site owner, please renew your premium subscription or contact support.