Ceny v Maroku

Je v Maroku levně nebo draze? Kolik stojí jídlo v Maroku, jaké jsou ceny ubytování? Přiblížit ceny v Maroku se vám pokusíme v následujícím článku.

Na úvod si přiznejme, že v Maroku rozhodně není levno jako třeba v Indii či jihovýchodní Asii. I když se dá cestovat za nízké náklady, bývá to na úkor standardu, takže záleží na tom, co všechno jste schopni akceptovat, abyste ušetřili. Je třeba také počítat s tím, že Maročané jsou stále zvyklí zejména na turisty z Francie a Západní Evropy, i když už také poznávají, že ne všechny ceny, které navrhnou, jsou pro turisty akceptovatelné.


Ohledně uváděných cen, marocká měna se nazývá dirham a 1 dirham (značí se Dh nebo MAD) je cca 2,40 – 2,50 Kč. Ceny jsou uváděny dle naší zkušenosti (z roku 2013). Bližší tipy, čím a jak platit jsou úplně na konci článku.


Co se týká jídla, základní potraviny a místní zelenina jsou ve stejné cenové relaci jako u nás. Protože běžně na potravinách nejsou cenovky, v některých turistických místech žádají obchodníci za potraviny více. Většinou však tradiční chléb (kulatou placku) koupíte za cca dva dirhamy, bagetku taktéž. Malé ovocné jogurty (pod taktovkou místního Danone) seženete také za 2 dirhamy, tavený sýr typu Veselá kráva od cca 10 dirhamů. Mléko je o něco dražší, většinou vyjde litr na 10-12 dirhamů, i když mléko v plastových sáčcích, které už u nás vymizelo, je o něco levnější. Vejce jsou za 1-1,5 dirhamu za kus.


Nejlevnější zeleninou je mrkev, zelené papriky, ale i cukety nebo lilek, dále brambory atd., ale záleží také na místu, kde kupujete (někdy jsou levnější na jihu, ale zase dražší na vesnicích blíže k Sahaře atd.). Ceny se pohybují cca 5-10 dirhamů za kg. Z ovoce vedou jasně banány (v „banánových“ vesnicích na pobřeží u Agadiru za cca 5 dirhamů kg), dále pomeranče, ze kterých se lisuje vynikající šťáva, která vás osvěží a zaplatíte za ni podle místa větčinou kolem 6 dirhamů. Maso je dražší než u nás a vychází kolem 70-80 dirhamů za kg u prodejce ve stánku. Dovážené potraviny jsou většinou k dostání pouze v turistických oblastech nebo v supermarketech na okrajích velkých měst. Jsou o dost dražší než v Evropě – týká se to zejména tvrdých sýrů, pravé čokolády, ale třeba i musli, dováženého ovoce (jablka) atd.


Pitná voda je k dostání v 1,5 litrových plastových lahvích od cca 5 dirhamů, ale pokud máte možnost, využijte pětilitrová balení, která vyjdou pouze na 10 dirhamů. Alkoholické nápoje jsou těžko k sehnání (jen málokteré obchody či restaurace mimo turistické oblasti mají licenci), musíte proto počítat s tím, že jejich cena je o dost vyšší než u nás. Za půllitrovku piva tak zaplatíte od cca 15 dirhamů v supermarketu, láhev vína seženete od cca 40 dirhamů výše.


Pokud se hodláte stravovat v místních restauracích, vězte, že porce jídla jsou menší, než na jaké jste zvyklí u nás. Tajine (tažín) pak můžete sehnat v místní jídelně kolem 40 dirhamů za porci několika kousků různě kvalitního dušeného masa s brambory a mrkví. Stejně vychází také třeba grilované maso atd. K dostání v turistických oblastech jsou také třeba hranolky (velmi malá porce za cca 10 dirhamů), případně různá mletá masa (kefta), klobásky atd. Nejlevněji vychází místní harira, méně či více výživná polévka, kterou zvláště v den trhu seženete i od cca 7 dirhamů. Pokud chcete vyzkoušet něco rafinovanějšího z lahodné marocké kuchyně, budete muset navštívit některou z lepších restaurací, kde jsou ceny jídel znatelně vyšší. V některých restauracích můžete také zkusit smlouvat (nabídnou vám třeba palačinky zdarma atd.). Speciality marocké kuchyně můžete v plné šíři ochutnat v rámci našich výprav, podrobněji o stravování na cestách v samostatném článku.


Úroveň a kvalita ubytování se různí a v nejlevnějších zařízeních můžete čekat pouze studenou vodu, sprchy na patře, turecké záchody či deky, které se často nemění, o vytápění v zimních měsících ani nemluvě. Pokud nechcete slevit ze svých nároků, za ubytování si připlatíte a dvoulůžkový pokoj podobného standardu jako u nás (čistý, s teplou vodou atd.) vás vyjde na cenu od cca 300 dirhamů. Podrobnější informace ohledně ubytování si přečtěte v samostatném článku.


Místní doprava není příliš drahá, ale záleží také na kvalitě a technickém stavu autobusů. Ty levnější jedou pomalu, jsou plné a zastavují často. Lepší pak mají často hodně studenou klimatizaci. Pro představu, z Marakéše se můžete přesunout do 200 km vzdáleného Agadiru za přibližně čtyři hodiny a zaplatíte cenu od 100 dirhamů. Kromě autobusů se však můžete dopravovat také vlaky, minibusy či taxíky. Minibusy svážející lidé z okolí měst jsou většinou dost levné, ale budete se tu mačkat s mnoha místními, stejně tak jako třeba v takzvaných grand taxi (svozové taxíky fungující na určitých linkách). Petit taxi jsou pak místní taxíky, u kterých si cenu můžete usmlouvat nebo jet podle taxametru. Můžete si také pronajmout auto, jehož cenu lze v místní půjčovně zkusit usmlouvat. Další informace o cestování autem po Maroku a dopravě v Maroku najdete pod odkazem.

 

Tip: Čím a jak platit v Maroku

V Maroku si můžete vybrat  peníze z mnoha automatů, je to levnější než vyměňovat napřed koruny na eura a potom směňovat na místní dirhamy. Dávejte si však pozor při vybírání peněz ve velkých městech (operují zde gangy zlodějů, kteří vás mohou sledovat i hodiny, než polevíte v ostražitosti a pak vás v chaosu města okradou, ani nebudete vědět, jak a kdy k tomu došlo). 1 euro je většinou směnitelné za cca 10-11 dirhamů, můžete využít i malé směnárny na ulicích, je to jednodušší než jít do banky, kde to trvá déle. S eury však zaplatíte u mnoha obchodníků se suvenýry, berou je také prodejci v turistických oblastech. Co se týče kreditních karet, někdy s nimi jsou problémy i ve velkých supermarketech, ale když vytrváte, většinou se s nimi podaří zaplatit. Zdá se však, že nejspolehlivější jsou VISA karty. Jinak s nimi zaplatíte i na větších čerpacích stanicích, kde mají většinou přenosné terminály. Ujistěte se však před nákupem, že fungují.

.
Objevte Maroko - informace, tipy na cestování a výpravy (2015)                                    
Web Analytics

Oops! This site has expired.

If you are the site owner, please renew your premium subscription or contact support.