Autem po Maroku

Možná také uvažujete, jestli by nebylo nejlepší cestovat po Maroku autem na vlastní pěst. Výhodou cestování autem je samozřejmě to, že se dostanete na místa, kam místní autobusy nezajíždějí a máte možnost poznat více různých míst za méně času. Nevýhodou je pak nutnost si vše zařizovat (od výběru ubytování, přes jídlo až po navigaci). A pak je tu několik věcí, které byste měli vzít do úvahy.


Zapůjčení auta v Maroku

Pokud nechcete vyrazit na více než 3500 km dlouhou cestu z Česka, je snadnější si auto vypůjčit. Můžete využít velké mezinárodní půjčovny, které auto přistaví na letiště nebo k hotelu, případně místní půjčovny, kde si cenu můžete ještě usmlouvat. Malé auto si můžete pronajmout už za 200 dirhamů (Dh) na den i za méně (1 Dh je cca 2,40 Kč), pokud jej využijete více dnů. Za terénní vůz si však několikanásobně připlatíte a malý vůz 4x4 vás vyjde nejméně na 100 euro na den, často se však nepůjčuje bez řidiče.


Pro jistotu si nechejte vystavit doma také mezinárodní řidičský průkaz (jeho vystavení stojí cca 50 Kč). Při půjčování se většinou vyžaduje také kreditní karta, i když někdy to jde i bez ní. Pozor, někdy bývá i s kartami problém (zdá se, že nejlepší je VISA) - viz ceny v Maroku.


Bezpečnost na silnicích

Bohužel Maroko je nechvalně známé tím, že zde dochází k mnoha dopravním nehodám. Velkou měrou se na nich podílejí neukáznění cyklisté, výjimkou však nejsou nehody autobusů s unavenými řidiči nebo i náklaďáků, které přecení svůj odhad. Také řidiči minibusů nejsou vždy soustředění - často jezdí s jednou rukou na volantu, v druhé mobilní telefon, a to i v průsmycích Atlasu. V r. 2012 se staly hned dvě dvě velké autobusové nehody, mrtví byli také mezi turisty (srov. s poznámkou úplně dole).


Pokud jste ale dobrý řidič/ka a máte zkušenosti s tím, jak reagovat v kritických situacích, cestování autem můžete vyzkoušet. Počítejte však také s tím, že se při řízení musíte hodně soustředit. Ve městech zejména na chodce a cyklisty, ale i úzké uličky, chybějící navigaci a mnoho aut, na jihu Maroka zase na díry na cestách, úzké silnice, jiné řidiče atd., takže si ani krajinu moc neužijete.


Jak vypadají silnice

Jinak, co se týče dopravní situace, silnice na severu Maroka mezi hlavními centry a po pobřeží jsou většinou dobré, můžete využít mnoha dálnic (s poplatkem), na jihu je však situace trochu jiná. Z Marakéše směrem na Saharu musíte projet úzkými průsmyky Atlasu s vysokými srázy. Jezdí tudy také spousta kamionů a mnoho řidičů spěchá, neboť vzdálenosti v Maroku jsou dosti veliké.


Silnice blíže k saharské poušti jsou úzké, asi pro jedno vozidlo, někdy mohou být i částečně zaváté pískem. Při míjení protijedoucího auta musíte často vjet úplně na krajnici, která je nezpevněná. Některé asfaltové cesty jsou ve velmi špatném stavu, takže někdy je lepší uježděná pista než asfaltka s dírami. Mapy Maroka jsou většinou zastaralé (nejlepší je Michelin), takže někdy vás naopak může příjemně překvapit skutečnost, že najdete novou silnici tam, kde je na mapě stále vyznačena pista.


Na co si dávat největší pozor

Ve městech jsou to zejména chodci a pak cyklisté, kteří většinou spoléhají na to, že se jim vyhnete vy, takže často najíždí kolem auta ze všech stran. Mimo vesnice pozor také na děti, které jdou ze školy po krajnici, někdy jsou jich zástupy. Samostatnou kapitolou je doba, kdy je v městečku trh, takže i na hlavní silnici se musíte prodírat mezi auty a chodci.


A kdy vůbec raději nejezdit? Vyhněte se pátečnímu odpoledni, který je pro místní dnem svátečním a všichni se někam přemísťují, takže hlavně ve městech panuje velký chaos. Také v noci se nedoporučuje jezdit: Některá vozidla jsou neosvětlená, lidé chodí často v tmavém oblečení a jsou málo vidět. Také navigace je o dost horší, i když směrovky najdete vždy v arabštině i v latince. Pozor, v zimě se stmívá již dosti brzy, i dříve než v šest večer, a hned poté nastává černočerná tma. Také některé vysoké průsmyky mohou být v zimě kvůli sněhu uzavřené.


Je také třeba dodržovat správnou rychlost jízdy, protože radary jsou zvláště u větších měst v Maroku rozšířené. Ačkoliv jsme slyšeli od cestovatelů, že platili vysoké pokuty za rychlou jízdu pokutu, my jsme s českou poznávací značkou neměli problémy, a pouze jednou jsme byli přátelsky upozorněni, že bychom měli snížit rychlost. 


Alternativa cestování autem

Cestování autem po Maroku má své kouzlo, ale je třeba se připravit na to, že to nemusí být vždy úplně jednoduché. Pokud se bez řízení úplně obejdete, při přesunech si chcete užívat okolní krajinu, ale přitom poznat co nejvíc, přidejte k nám, cestujeme v malé skupině na místa mimo obvyklé cíle.


Pozn.: Podle marockého ministerstva dopravy si dopravní nehody v Maroku jen v roce 2011 vyžádaly asi 4222 životů a téměř 12,5 tisíců vážně zraněných. Řadu z nich má na svědomí riskantní jízda řidičů, kteří často porušují vyhlášku. Další info o bezpečnosti v Maroku najdete v angličtině na tomto odkazu.

Objevte Maroko - informace, tipy na cestování a výpravy (2015)                                    
Web Analytics

Oops! This site has expired.

If you are the site owner, please renew your premium subscription or contact support.