FAQ

Nejčastější dotazy ohledně cestování po Maroku, kurzů a expedic. Pokud máte další dotazy, neváhejte nás kontaktovat.


Obecné informace, tipy a rady o cestování po Maroku najdete v samostatných článcích a rubrice O Maroku nebo Tipy a rady


Marrakech

Expedice a kurzy

 1. Expedicni auto a jeho vybaveni

  Terénní speciál je velké expediční terénní auto s pohonem všech kol, s hmotností do cca 7 tun, speciálně připravené pro expedice a vybavené pro pohodlné cestování.

  Jeho hlavní devizou je to, že je pohodlné a má dostatečné zásoby vody a pohonných hmot na dlouhé trasy mimo obydlená místa. Je vybaveno navigací, zásobníky vody i PHM a slunečním kolektorem.

  Sezení je komfortní, sedadla jsou polohovací autobusového typu s dostatečným prostorem pro nohy. Panoramatická okna s otevíráním (možno i za jízdy pohodlně fotografovat). Velké stoly jsou určené na pohodlné stolování. Prostor uvnitř možno vyhřívat.

  Vybavení zahrnuje: vybavená kuchyňka s vařičem a dřezem, prostory pro uchovávání potravin, lednice. Možnost venkovního vaření. K dispozici je elektřina na dobití baterií. Možnost využití také internetu.

  Na autě je střecha s ohrádkou, kterou lze na krátké vzdálenosti či fotografování využít.

  Hygienické vybavení v autě zahrnuje tekoucí sprchu (s teplou vodou) a splachovací WC. Při delším stanování je pak postaven další sprchovací stan pro zajištění osobní hygieny.

  K dispozici na stanování jsou outdoorové stany a karimatky

  Vozidlo uveze až 10 pasažérů, počet cestovatelů je do 8 osob.

  Video expedičního speciálu a jeho zázemí najdete zde.

   

 2. Kde je start?

  Expedice a kurzy začínají většinou v Marakéši (s výjimkami, kdy je začátek např.v Malaze či Agadiru), ale všude se bez problémů dopravíte letecky z Prahy. Také konec výpravy je většinou v Marakéši. Na toto město byste si měli nechat alespoň jeden - dva dny, rozhodně stojí za návštěvu.

  Co se týče ubytování, můžeme vám pomoci vybrat ubytování v některém z typických marockých penzionů - riadů. Se stravováním v Marakéši není problém, na hlavním náměstí se každý den rozkládají desítky stánků, kde lze levně povečeřet, další možnosti stravování se pak nabízí v restauracích a kavárnách v uličkách súku.

  Další informace k Marákeši najdete ve FAQ pod odkazem Marrakech.

   

 3. Harmonogram expedice

  Téměř celou trasu až na malé výjimky máme projetou. Vzhledem k počtu lidí, popř.počasí může dojít ke změnám,ale časový harmonogram by měl být zachován a odlet v dohodnutých termínech nebude problém. Změny mohou nastat v celkovém programu dne – zajížďky, návštěvy, doba na prohlídky jednotlivých míst. Samozřejmě budou zastávky na fotografování a zajímavých místech, ale je nutné dodržovat harmonogram tak, abychom se každýden dostali tam, kam je naplánováno. Předpokládáme odjezd po snídani denně kolem 8-9 hod.

   

 4. Jak a kde budeme spat?

  Co se týče ubytování v Marakéši, lze využít levnější penziony v tradičních domech, tzv.riady. Také během výpravy kombinujeme spaní v penzionch se spaním na tábořišti.

  V přírodě většinou stanujeme na divoko. Díky zázemí terénního speciálu (viz výše) jsme soběstační a dobrá vybavenost nám umožní tábořit na úžasných a scénických místech mimo turistické oblasti a toto táboření si komfortně užít a vychutnat.

  K táboření je nutný vlastní spacák (stan a karimatku vám můžeme zapůjčit - stan je určen vždy pro dvě osoby).

  Ve vesnicích spíme také u domorodců v tradičních domech a v jednoduchých pokojích, které nám umožní splynout s prostředím.

   

 5. Strava na expedici

  Zázemí vlastního speciálu nám umožňuje si vychutnat to nejlepší z marocké kuchyně. Na cestě kombinujeme ochutnávky jídel u domorodců s vlastním vařením tradičních marockých specialit.

  Díky vybavení kuchyňky si můžeme vařit sami, což má několik výhod. kromě toho, že se můžeme seznámit s tradičními recepty, ušetříme také čas nutný ke smlouvání v restauracích a jídelnách po cestě a  večer si můžeme uvařit jídlo na námi vybraném místě ke stanování. Také si tímto můžeme zajistit hygienický standard, abychom neměli střevní problémy...

  Jen upozornění: V Maroku se neprodává vepřové maso – k dispozici tedy nebudou ani žádné salámy z vepřového masa. Také tvrdé sýry jsou velmi drahé, takže si je případně vezměte s sebou. Pokud budete mít zájem, seženeme vám na cestu víno a pivo.

  Další informace také v článku Stravování na expedici nebo v článku Jak chutná Maroko.

Back to top

Organizace

 1. Postup, jak rezervovat

   1. Rozmyslete si termín odletu a příletu

   2. Rezervujte si místo

  • pošlete závazný email, který bude potvrzen
  • v emailu uveďte osobní údaje: jméno, příjmení, přezdívku, datum nar., místo, odkud jste, telefon
  • napište, kdy přiletíte / odletíte, popř.přesný let (můžete poslat až po bodě 3.)
  • můžete uvést také něco o sobě (zájmy, proč chcete do Maroka, na co se nejvíc těšíte atd.)

  3. Rezervujte a zaplaťte si letenku

  • můžete se na společném letu s někým domluvit
  • věnujte pozornost velikosti a váze povolených zavazadel (pozor, za překročení hmotnosti jsou velké poplatky!)

  4. Zaplaťte zálohu

  • zálohu uhraďte prosím na účet uvedený v potvrzení rezervace
  • do kolonky pro příjemce napište své celé jméno
 2. Co zahrnuje rozpocet ?

  Rozpočet na kurz nebo expedici se odvíjí od počtu dnů, itineráře a dalších položek (typ ubytování, stravování atd.).

  Co rozpočet zahrnuje?

  Kurzovné:

  Poplatek za odbornou část kurzu - ať už se jedná o expediční cestování, fotografický kurz, kulinářské kurzy, případně jinak orientované kurzy..

  Doprava:

  Většinou se dopravujeme za pomoci vybaveného expedičního speciálu s řidičem od Morocco Explorers. V rozpočtu na dopravu jsou také zahrnuty náklady na PHM. K dispozici je vybavení a zázemí (kuchyňka, WC, sprcha s teplou vodou), dále základní potřeby pro stanování (outdoor stany). Samozřejmostí je pravidelné doplňování zásob vodou a dalším vybavením potřebným na expediční výpravy. Zajištěna je tak celá logistika výpravy – příprava trasy, itineráře a zajištění řízení auta kvalifikovaným a zkušeným řidičem atd. Informace o speciálu v samostatné otázce FAQ, případně také ve článku Den na expedici.

  Stravování

  Většinou je stravování zajišťováno vařením specialit marocké kuchyně a dalších jídel z čerstvých potravin. Dále jsou využívány místní restaurace, při bydlení u místních zase jídla od paní domu atd. Kromě jídla jsou poskytovány také veškeré nápoje - káva/čaj, pitná voda apod. Ohledně toho, co můžete na expedici očekávat si přečtěte také samostatný článek Jídlo na výpravě.

  Ubytování

  V rozpočtu zahrnujeme povolení k táboření, ubytování u místních, ubytování v penzionech, hotelech atd.dle konkrétní výpravy či expedice.

  Poplatky

  Poplatky / dárky při společné návštěvě vesnic, povolení vjezdu atd.

  Jiné služby

  S výpravou jede vždy česky mluvící znalkyně místních poměrů, míst a života v Maroku se znalostí angličtiny a schopnosti domluvit se také ve francouzštině apod.

  V případě specifických kurzů bývá v rozpočtu také zahrnuto například vybavení  (např.surfování - veškeré vybavení - prkno, neopren, ale i výuka instruktora atd.).

  Také například oslavy Silvestra, návštěvy festivalů atd.mohou zahrnovat již poplatky spojené se vstupným, slavnostní večeří atd.

  Co všechno je do rozpočtu zahrnuto, to se dozvíte před rezervací svého místa.

  V rozpočtu není zahrnuta letenka, ani ubytování navíc před či po kurzu či expedici (ceny letenek viz další otázky FAQ). O výši rozpočtu je také pojednáno níže.

 3. Jaky je rozpocet?

  Výše rozpočtu na osobu se odvíjí od itineráře, dopravy, typu ubytování a dalších aktivit, která se provozuje. Výpravy za surfováním, s výstupem na Jebel Toubkal a další speciální aktivity, mají rozpočet poněkud odlišný. Záleží také na tom, kolik osob se nakonec expedice účastní, i když při zajištění minimálního počtu, se výše rozpočtu nemění.

  Co všechno je v rozpočtu zahrnuto, je podrobně vyjmenováno u otázky výše.

  Jak vypadá rozpočet na jednu osobu konkrétně? Například na 10-12 denní kurz počítejte s výší do 13.000 Kč plus letenka (cca 3-5.000 Kč;).

  Pro srovnání: organizované zájezdy s podobným komfortem pořídíte za cca 35.000 Kč i s letenkou. U jiných zájezdů většinou není zahrnuto jídlo a nápoje, které při stravování pouze v místních restauracích mohou představovat výraznou položku.

  Při individuálním cestování sice ušetříte, ale to je vykoupeno nepohodlím, nutností smlouvat, vybírat ubytování atd. Představu o tom, jak se liší cestování s námi či individuálně si můžete udělat při přečtení článku Nástrahy cestování, které vám přiblíží, co vás při cestování po Maroku může čekat.

  Pokud si také nepronajmete terénní vůz, nedostanete se také do míst, kam jezdíme. Cestování vlastním autem není úplně jednoduché  a pronájem terénního vozu vás vyjde na nemalé peníze (srovnejte také cestování autem po Maroku). Můžete využít i místní cestovky, ale upozorňujeme na to, že sezení na zadním sedadle terénního vozu při cestování několik stovek kilometrů na Saharu není příliš komfortní a při několikadenní cestě může znamenat dosti velké bolesti zad a nepohodlí (běžně cestuje v terénním voze až 6 pasažérů ve třech řadách, ale zadní sedadla jsou velmi nepohodlná a těsná)

Back to top

Letenky

 1. Ceny letenek do Maroka

  Ceny letenek se pohybují už od cca 1700 Kč. Nejlevnější jsou většinou letenky EasyJet přes Miláno, nejvýhodněji pak vychází noční lety (v Miláně je nutno čekat několik hodin na brzký ranní spoj do Marakéše). Čím dříve rezervujete, tím máte šanci získat lepší cenu.

  Termín si vybírejte podle toho kolik dní chcete strávit před a po cestě v Marakéši apod. (od termínu se však odvíjí i ceny letenek - např.z neděle na pondělí jsou dražší atd.). Můžete se také společně domluvit, kdo s kým poletí...

  Jak výhodně zarezervovat letenku, je vysvětleno také zde http//cestujlevne.com/rady-tipy/navody/reklamni-kod-sleva-easyjet/.

  Pokud budete rezervovat více letenek dohromady, ušetříte na poplatku...

  Informace o různých možnostech letů a levných letenkách do Maroka, najdete také v našem článku Letenky v rubrice O Maroku.

 2. Letenky leden-duben

  V zimním období se na pobřeží Maroka dostanete nejlevněji z Prahy přes Miláno do Casablanky. Přímá linka létá pak z Berlína do Agadiru každou sobotu a úterý. Letenky můžete sehnat od 40 euro za cestu, běžně pak kolem 100 euro. Lety operuje nízkonákladová společnost EasyJet a spoj najdete na jejich stránkách www.easyjet.com.

  Informace o různých možnostech letů a levných letenkách do Maroka, najdete také v našem článku Letenky v rubrice O Maroku.

  Sledujte také náš facebook nebo Novinky, kde publikujeme nejaktuálnější nabídky.

 3. Jak si rezervovat letenku do Maroka?

  Letenky si zajišťuje každý zvlášť. Na společném letu se však můžeme domluvit, jakmile bude jasné, kdo pojede. 

  V úvahu přicházejí lety s přestupem u nízkonákladových společností - nejlevněji vycházejí noční lety. Hledejte je např.na www.skyscanner.cz nebo www.skypicker.com.

  Letět lze také běžnou linkou do Casablanky (Aeroport Med V) a pak pohodlným autobusem z letiště do Marakéše (cca 4 hod.cesty). Informace o autobusových spojích najdete ve francouzštině na http//www.oncf.ma

  Další možností jsou odlety nebo přílety z / do Brna a Bratislavy, které také někdy vycházejí výhodně se společnostmi www.wizzair.com a www.ryanair.com.

   

 4. Letenky EasyJet

  Vybírám několik informací k letenkám společnosti EasyJet, kterou je možné při rezervaci letu využít.

  Mohu si rezervovat let bez volby sedadla?

  Ano, můžete. Nemusíte platit za výběr sedadla, easyJet Vám sedadlo přidělí. V tomto případě Vám bude sedadlo přiděleno při odbavení, buď vytištěním palubní vstupenky, nebo u odbavovací přepážky na letišti.

  Kdy mohu provést online odbavení?

  Tak jako u všech ostatních letů budou mít cestující možnost odbavit se online 30 dnů před odletem prvního letu v rámci jejich rezervace. Čísla sedadel budou vytištěna na palubních vstupenkách - viz obrázek:

  (další informace na http//www.easyjet.com/cs/Rezervace/casto_kladene_dotazy_pridelena_sedadla.html)

  Online odbavení proveďte všichni na stránkách EasyJet v době 30 dnů až 2 hodiny před odletem, na stránku se dostanete z první strany www.easyjet.com - klikněte dole na Rezervace (vlevo dole na stránce pod Letenky) a pak zadejte svůj email a heslo, popř.číslo rezervace, které vám přišlo na email při placení. Na odbavení budete potřebovat jméno a číslo pasu.

  Další informace na podmínkách dopravce k letenkám najdete v pravidlech na: http//www.easyjet.com/cs/Rezervace/regulations.html#baggage)

  Pozn.: ceny letenek rostou s tím, jak se prodávají a letadla zaplňují..

 5. Zavazadla

  U nízkonákladových společností je nutné platit zavazadla zvlášť, a to na každou trasu. V ceně letenky je pouze příruční zavazadlo. Informace o příručních a jiných zavazadlech u Easy Jet najdete zde: http//www.easyjet.com/CS/O/baggage.html Věnujte prosím pozornost velikosti příručního zavazadla, váha není důležitá.

  U jiných společností jsou zase jiné podmínky - např. Wizzair nyní zpoplatnil i příruční zavazadla.


Back to top

Informace o Maroku

 1. Vizum

  Držitelé cestovních pasů České republiky nepotřebují ke vstupu do Maroka vízum pro pobyt nepřesahující 90 dnů.

  Podrobnější informace o celních předpisech najdete zde:

  http://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/afrika/maroko/cestovani/duty.html

 2. Ceny v Maroku

  Maroko není úplně levná destinace – náklady na ubytování a jídlo jsou stanovovány s ohledem na západní turisty a i když se dají ceny usmlouvat, chce to dost velkou trpělivost a nikdy se nedostanete na cenu, na kterou můžete být zvyklí v Egyptě či  JV Asii.

  Ubytování je různé úrovně – v levnějších penzionech jsou k dispozici jen deky, není zde topení (takže pokoje jsou dosti studené, ve sprše často neteče teplá voda nebo jen velmi malým proudem, snídaně jsou jednoduché (chléb a džem) atd.

  Z vlastní zkušenosti se domníváme, že táboření ve vlastním stanu a využití vlastní teplé sprchy a určitého hygienického standardu atd., umožňují příjemnější a komfortnější zázemí. V neposlední řadě přináší nezapomenutelné zážitky.

  Další informace o cenách najdete v samostatném článku.

   

 3. Jak platit v Maroku?

  V Maroku se platí dirhamy – 1Dh je asi 2,40 Kč. Suvenýry se dají koupit i za eura (popř.dolary) ve všech turistických místech a někdy také u obchodníků na vesnici. V Marakéši jsou bankomaty (vydávají dirhamy), dále na cestě jsou bankomaty už jen v několika větších městech. Není problém vybírat z bankomatu, ale je třeba být opatrná/ý a peníze dobře uschovat.

  Další informace o cenách v samostatném článku.

   

 4. Zdravi

  • do Maroka není třeba žádné očkování
  • voda z vodovodu se nedoporučuje k pití, pije se jen balená (všude k dostání), dále převařená, příp.sterilovaná tabletami
  • lékárny jsou dobře zásobené a mají fundovaný personál, lze koupit i antibiotika (většinou však jen ve městech)
 5. Je v Maroku teplo nebo zima?

  Počasí v Maroku záleží na oblasti, kam jedete - jsou rozdíly mezi horami, pouští a pobřežím....Maroko se také táhne od severu na jih, takže je rozdíl mezi teplotou na severu a na jihu (jako jih považujeme oblast, která se táhne na jih cca od Marakéše).

  V zimním období je na jihu počasí většinou stabilní, s minimem srážek, přes den slunečno. Teploty se mohou pohybovat během dne většinou kolem 19-20°C a sluníčko může být silné (nezapomeňte krém na opalování;)). Pozor, na severu Maroka je v této době chladno, často prší a může i ve městech sněžit.

  Na jihu v noci (kromě hor) může teplota klesat pod 12°C, ale někdy i méně než 10°C. Aby vás nižší teploty netrápili, klademe důraz na vybavení a pohodlí při stanování - např.využití vyhřívání.

  Vzhledem k tomu, že většinou budete do Maroka odlétat v chladnějším období (podzim - jaro), budete mít teplé věci již na sobě. Pro jistotu si však s sebou vezměte i čepice a rukavice. Jinak, spacák doporučujeme teplejší (záleží ale na osobní potřebě každého z vás).

  Podrobnější a přehledné informace o počasí v Maroku najdete také v článku Jak bude.

 6. Kdy jet do Maroka?

  Jaro: vhodná doba na cestování po jihu, teploty ještě nejsou na poušti či na jihu vysoké (asi do 28°C), od dubna je možné trekovat v Atlasu či sjíždět na raftu některé řeky.

  Léto: Velká horka na poušti (až přes 50°C), ale i v podhůří hor ve městech (v Marakéši může být mezi 30-40°C). Vhodné období na výstup na Toubkal či trek po horách. Příjemný pobyt na severním Středozemním pobřeží. Nicméně léto je také pro Maročany dobou dovolených, takže očekávejte všude (i na dříve prázdnějších plážích) plno.

  Podzim: Až do začátku října dosti horko (na jihu přes 30°C), posléze příjemné teploty na cestování. V noci na horách se ochlazuje. Výstup na Toubkal možný většinou do října.

  Zima: Vhodné období na cestování po jihu. V noci sice chladněji, ale přes den příjemně (kolem 20°C, většinou slunečno) - na poušti i ve městech . Nejtepleji na pobřeží mezi Agadirem a Essaouirou - někdy i v únoru se mohou teploty vyšplhat až na 28°C, s večerem ale chladněji. Treking na horách nemožný kvůli sněhu, někdy uzavřené některé průsmyky. Na severu často déšť a zima.

  Sledujte naše fórum, kde diskutujeme momentální teploty v určitých místech Maroka!

  Přehledné informace o teplotách v Maroku najdete v článku Maroko od podzimu do jara.

 7. Funguje v Maroku mobil a je k dispozici internet?

  Mobilní signál je téměř všude k dosažení a roaming zde mají všichni tři operátoři.

  Internet je k dispozici většinou jen v riadech (Marakéš) - jedná se o bezdrátové připojení. Dále existují internetové kavárny a je možnost zakoupit SIM kartu s připojením na internet, který je však většinou pomalý.

Back to top

Marrakech

 1. Stravovani

  Nenechejte si ujít možnost vyzkoušet také nabídku na náměstí Djemaa El Fna ve stáncích v Marakéši (centrum starého Marakéše), kde se každý večer rozkládá asi stovka stánků... můžete zkusit i skopové hlavy či šnečí polévku, pokud by byl zájem :)

  Nemusíte se však obávat, najdete tady i méně exotické jídlo jako hranolky, špízy z jehněčího masa, kuskus s kuřecím nebo jehněčím masem atd. V uličkách súku se pak přes den nachází spousta malých restaurací, kde je možné si dát hariru (luštěninovou výživnou polévku, která vás zasytí a je levná - kolem cca 12 Kč;), ale také kuskus, někde pak obložené bagety, omelety atd.

  Všude k dostání pak najdete místní chléb (placka, někdy bagety), v každém obchůdku pak běžně tavené sýry (kráva), jogurty, zakysané mléko, sušenky, balená voda...Na ulici se pak prodávají banány, pomeranče (výborný čerstvě vymačkaný pomerančový džus), avokádo...

  Další informace o marocké kuchyni a toho, co můžete v Maroku ochutnat, najdete v článku Jak chutná Maroko.

Back to top
Still have questions? Feel free to Contact Us
Objevte Maroko - informace, tipy na cestování a výpravy (2015)                                    
Web Analytics

Oops! This site has expired.

If you are the site owner, please renew your premium subscription or contact support.